Kultura

Bude hůř, aby bylo lépe

Od počátku tisíciletí na světě ubývá režimů, které lze definovat jako demokratické, a ruku v ruce s tím přibývá zemí, jež omezují svobody. Západní liberalismus se nachází v krizi a jevy jako brexit či stoupající obliba silných vůdců nejsou příčinou, ale symptomem. Tak Edward Luce – hlavní komentátor listu Financial Times – ve své útlé, avšak mimořádné knize líčí současný západní svět, který ztrácí nejen důvěru zbytku planety, ale též důvěru v sebe sama. Čerstvý padesátník vše sleduje z perspektivy své generace, která se během studií radovala z pádu železné opony a na vrcholu produktivních sil byla zaskočena, jak si Američané za prezidenta mohli zvolit Donalda Trumpa. Mysleli, že to, co žili, je normou; dnes chápou, že to byly zlaté časy.       

Svazek představuje ideální úvod edice Crossover, v níž se nakladatelství Argo zaměřuje na texty mapující aktuální politické, společenské a ekonomické trendy. Britský rodák Luce působil jako zahraniční zpravodaj a umí tuto zkušenost v poutavém, přitom fakty doloženém psaní zúročit. Střídá perspektivy, dokáže Západ nahlédnout zevnitř i zvenku – očima prudce se rozvíjející Číny a Indie. Všímá si, jak náladami severoatlantického prostoru hýbou proměny zahraniční politiky USA i rapidní změny na trhu práce, a ukazuje příčiny oslabování důvěry v liberální demokracii. Silnou…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1510

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte