Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Modrá je zase dobrá

Tradiční textilní technika se vrací ze skanzenu do módy

54A_varianta_foto Tomáš Brabec
Všichni se zajímají, jaký mají věci původ. (Alice Klouzková, kolekce Dědictví, 2017) • Autor: Patrik Borecky

Modrá bude oficiální barvou olympiády 2020 v Tokiu. Přesněji takzvaná japonská modrá, hluboká, sytá, vážená modř, kterou lze docílit jen využitím indiga. Také logo olympiády je modrobílé a rovněž čeští sportovci nastoupí v tradiční modré tkanině s bílým vzorem vyrobené technikou modrotisku. Kolekci navrhuje návrhářka Zuzana Osako a využila právě toho, že modrotisk je jedna z mála věcí, které spojují jinak dost nepodobné kultury.

Zpráva z prosince 2018 jako by logicky navazovala na to, co se stalo o měsíc dřív: modrotisk byl zapsán na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. V médiích i na sociálních sítích se tak skloňovalo slovo, od nějž by mnohý čekal, že bude spíš už jen tiše dožívat ve skanzenu. Dokonce je modrotisk obětí plagiarismu a označují se za něj i jiné modro-bílé látky. Vlastně to však není takové překvapení. Stejně jako třeba pečení chleba, ožívají teď i techniky textilních řemeslníků.

„V módě zažíváme to, co se stalo s jídlem. Všichni se zajímají o to, jaký mají věci původ a kde a jak se vyrobily,“ souhlasí módní návrhářka Alice Klouzková, polovina dua Sistersconspiracy, jež se o modrotisk zajímá už šest let. Navrhla celou modrotiskovou kolekci. Napsala o něm dizertaci a knížku. Uspořádala výstavu, která putuje po českých centrech – naposledy byla právě v Japonsku. Dokazuje, že modrotisk je víc než nostalgie. I když i ta je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1110
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte