Martin Šmok
Martin Šmok • Autor: Milan Jaroš

Když Tomio Okamura před týdnem prohlásil, že protektorátní koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé se v něm mohli volně pohybovat, požádal vás rozhlas o vyjádření do svého pořadu. Vy jste odmítl. Proč?

Bylo to trochu jinak. Produkční z rozhlasu mi psala, jestli bych nemohl udělat živý vstup o Letech kvůli výrokům pana Okamury, říci, kde jsou bílá místa dějin, kolik je tam prostoru k diskusi, co všechno musí ještě historici vypátrat. Celé si to pohrávalo s pochybností, zda Lety byly či nebyly součástí systému, který vedl k téměř dokonalé genocidě obyvatelstva označovaného tenkrát jako cikáni, dnes Romové. A mě prostě vytočilo, že je potřeba neustále zpochybňovat věci, které i na základě našich platných zákonů nemají být zpochybňovány. Je to, jako bychom diskutovali o tom, jestli máme zabíjet své sousedy, když nás naštvou. Tím, že vůbec otevíráte diskusi o možnosti, že tu něco není jasné, nabízíte nacistické chamradi prostor k tažení proti historické pravdě.

Je to podle vás nebezpečný posun, když se k názorům extremistů přidají politici?

Okamura v televizi vypadal, že je nemocný, má horečku a blábolí, u soudu by se z toho nejspíš vyvlíknul. Problém ale je, že ho měli rovnou obvinit a celé se to mělo řešit soudně na základě platných zákonů. Nemá se otevírat debata, kolik toho víme či nevíme o Letech, kolik tam bylo jakých hlídačů atd. Neděje se to poprvé, že někdo Lety…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte