Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Rychlejší než myšlenka

Vždycky mě zajímalo, jak v mozku vypadá myšlenka. Představoval jsem si shluk velmi lehkých vesmírných částic, pohybující se světelnou rychlostí při současné aktivaci okolní mozkové hmoty. Byl jsem si ale pokaždé vědom toho, že to může být i úplně jinak. Nejistota mě v této věci sice bude provázet dál, ale každá nová informace vedoucí k poznání struktury myšlenky a jejího chování v mozku mě těší.

Podle serveru I Fucking Like Science (IFLScience.com) vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley změřili cestování myšlenky mozkem. Řekněme, že si čtete či opakujete nahlas jedno slovo. Části mozkové kůry zodpovědné za reakci na vizuální nebo zvukové podněty se aktivují. Poté se aktivuje přední kůra mozková, která interpretuje smysl slova, a nakonec se zapíná část mozku zodpovědná za pohyb a řeč.

Velmi mě překvapilo, že celý zmíněný proces trvá zhruba půl sekundy. Pokud bychom zvažovali komplexnější experiment (kdy pokusná osoba například vymýšlí opak zadaného slova), celá věc se protáhne na několik sekund! Přední kůra mozková musí zapojit a prohledat celou paměťovou databázi ještě před aktivací motoriky, což může vysvětlit fakt, že někteří lidé mají tendenci dřív mluvit než myslet. Jejich senzomotorická oblast mozku na data nečeká.

Proč mě to překvapilo – rychlost informace v prostředí, kterým se profesionálně zabývám, je rovna rychlosti světla. Pokud informaci pošlu – přes družici nebo podmořským kabelem – z mobilu na mobil někoho jiného na druhém kontinentu, zpoždění se…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte