Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Psychiatr v mobilu

Senzory na kůži, aplikace v telefonu, chytré náplasti. Nositelná elektronika nabízí trvalý lékařský dozor, pomáhá i nevidomým. Přesto zaostává za očekáváním.

Bracelet turns your arm into a touch screen
Autor: Ferrari, Profimedia

Před deseti lety prožila Tereza fyzické napadení a útok se podle ní stal spouštěčem psychické krize, která u ní propukla o pár let později. V té době společně s přítelem podnikala, ale příliš se jim nedařilo, a tehdy třiatřicetiletá Tereza (jméno bylo na její přání změněno) trávila v práci 15–16 hodin denně. Prý se jí tenkrát začaly dít některé podivné věci – někdo jim rozbil auto, na vratech rodinného domku našla panenku propíchanou jehličkami. Kvůli psychickému vyčerpání u ní začal růst paranoidní pocit, že ji někdo chce sprovodit ze světa. Dostávala se do stresu, nejedla a nespala, byla vyhublá. Postupně přestala důvěřovat i rodičům. Jednoho dne bosá vyběhla z bytu a zamířila na nejbližší policejní stanici, odkud ji ihned převezli do Bohnic.

Na pobyt v tomto velkém ústavu, kde spí na jednom pokoji třeba deset pacientů, nevzpomíná ráda. Pomohli jí podle jejího vyprávění až v pavilonu Psychiatrického centra Praha, dnešního Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Diagnostikovali jí afektivní poruchu, u níž se střídá období mánie a deprese.

Po propuštění se Tereza zapojila do studie, v níž je díky svému chytrému telefonu a mobilní aplikaci nazvané ITAREPS neustále pod dozorem psychiatrů. Není sama – podobné nástroje se dnes začínají používat nejen u psychóz či depresí, ale také třeba při zvládání závislostí. V širším smyslu tvoří součást takzvané nositelné elektroniky, o níž se v nultých letech soudilo, že dobude svět. To se naplnilo jen částečně; lékařství se nicméně…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte