52A_jaros01
Které že slovo mi volby nevyhraje? • Autor: Milan Jaroš

Jednu věc Prezidentu Blaníkovi upřít nejde. S žádným jiným českým filmem posledních let se nepojil tak silný pocit očekávání skutečné události jako právě s komedií rozpracovávající formát krátké epizody úspěšného on-line seriálu Kancelář Blaník na plochu celovečerního filmu. Snímek vznikal paralelně s právě skončenou volbou prezidenta, která tvůrcům nabídla další materiál k dloubnutí do tuzemské politické scény plodící neuvěřitelné kauzy od lithia po Čapí hnízdo. Zápletka filmu, jenž se dokončoval těsně po druhém kole voleb a v kinech je od minulého týdne, kopíruje aktuální dění. Bezskrupulózní lobbista Blaník se rozhodl kandidovat na prezidenta, jeho sto tisíc podpisů ale nedorazí včas na ministerstvo vnitra a génius politického zla musí přijít s novým plánem.

Byly prý natočené dva konce – pro případ, že zvítězí Jiří Drahoš, a pro případ, že to bude Miloš Zeman. Právě aktuálnost a možnosti ojedinělého kreativního modelu komentáře politické reality za pochodu dělají Prezidenta Blaníka automaticky zajímavým. Zároveň je až příliš cítit, že krátký formát je pro takový typ satiry a humoru ideální. Filmový Blaník působí spíš jako záznam vtipného politického happeningu, jehož aktéři se nakonec všichni mají vlastně rádi.

Příliš jemné

Série Kancelář Blaník za čtyři roky své existence sledovala aktuální politické kauzy a prezidentská volba je vyvrcholením tohoto tvůrčího principu. Nejen proto, že byl jedním z jejích aktérů…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte