Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Kdo je tady šéf?

Jak si Miloš Zeman a Andrej Babiš rozdělí moc v povolebním Česku

Babiš jmenován premiérem
Emisary nech na pokoji. (Andrej Babiš a Miloš Zeman) • Autor: Matěj Stránský

Bylo to oboustranně výhodné spojenectví. Jejich voliči jsou podobní, a tak když Andrej Babiš šel loni do parlamentních voleb, Miloš Zeman mu pomohl. Sám sice volil Františka Ringo Čecha, ale některé věci jsou cennější než jeden hlas – ať už je to hůlka namířená v kritické chvíli na premiéra a tehdy Babišova vládního protivníka Bohuslava Sobotku, slova uznání za plnou státní kasu či společná fotka z Čapího hnízda.

I po volbách byl Zeman vstřícný a nechal Babišovi při vyjednávání o vládní koalici volné pole. Věděl, že nejpopulárnější stranu v zemi bude brzy potřebovat a Babiš mu podporu vrátil. Na adresu Zemanových spolupracovníků sice ve finiši prezidentských voleb utrousil pár kritických poznámek, ale jinak dal svým příznivcům jasně najevo, koho si vybrat. Totéž učinilo celé ANO, proti Zemanovi se v Babišově straně postavilo jen pár jedinců.

Jenže teď už mají oba po volbách oba a kulisy se mění. V Evropě se Babiš setkal s kritikou, že prezidenta, považovaného mnoha západními státníky i komentátory za nepochopitelně velkého zastánce Ruska, před volbami podpořil. Babišovi na jeho pověsti záleží, v Bruselu proto minulý týden rozdal několik rozhovorů o tom, že Zemanova výhra na prozápadní orientaci země nic nemění, že Česko chce dál fungovat uvnitř EU a že v tuzemsku lepší proevropská volba než Babiš není. V deníku Die Welt poznamenal, že Zemana západní noviny vykreslují v přehnaně špatném světle, dodal ale také to, že on sám nemá se staronovým prezidentem společného…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte