50-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Karim to ještě neví, ale jednou z něho skoro jistě bude „žlutá vesta“. Dnes je mu šestnáct, opírá se o soustruh v jedné z dílen školy Druhá šance na okraji severofrancouzského města Amiens a poslouchá instrukce. Až odtud za rok odejde a najde si práci, jako jednu z prvních věcí si bude muset koupit auto. Bez něho se tady v Pikardii skoro nedá žít. Hustá autobusová síť mezi obcemi prořídla, když se v devadesátých letech zavíraly zdejší textilky a kraj se vylidnil. Rychlovlaky sem nejezdí; Paříž je daleko na každodenní dojíždění za prací, ale příliš blízko na to, aby se státu vyplatila výstavba nového koridoru TGV. Karim dostane minimální plat, což je v Pikardii zároveň ten nejběžnější, a na konci měsíce bude mít co dělat, aby vyšel s penězi. Když se zdraží nafta, bude v úzkých.

Jeho starší kolegy právě to vyhnalo blokovat kruhové objezdy na okreskách a později pískat pod Vítězným obloukem v metropoli. Nečekané násilí, které protest „žlutých vest“ provázelo, a zároveň vysoká podpora jejich požadavků ponořily Francii do nejhlubší politické krize od nástupu Emmanuela Macrona – tedy prezidenta, který pochází právě z Amiensu.

Je to jasné?!

Ona je čtyřicátnice, profesionální hráčka na akordeon, on třiatřicetiletý řidič kamionu. Každý pochází z jiné části Francie a donedávna se jejich životy míjely. Pak si začátkem října Jacline Mouraud na Facebooku pěkně od plic ulevila, že už má „plné zuby vládních blbostí“ a jestli jí Macron zaplatí dodatečný účet u pumpy, protože…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte