47-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud jste dočetli časopis až sem, tušíte, že doba je dramatická a skrývá motivy takřka starozákonní, jako je třeba obětování syna. Patřičně naladěni četbou těchto vzrušujících zpráv rozhodli jsme se nezůstat v naší rubrice pozadu a hledali jsme pro dnešek osudové téma, jež volá po psychologickém uchopení.

Coby ideální zdroj možností se logicky jevil seznam smrtelných hříchů, jenž se traduje v církvi už od papeže Řehoře I. S vírou ve vyšší prozřetelnost jsme obrátili oči v sloup, naslepo zapíchli prst – a opravdu. Ukazovák zamířil mezi pýchu a obžerství a zůstal trčet v samém srdci hříchu, jemuž se podle psychologů v dnešním světě obzvlášť daří. Závisti.

Moci se svěřit

Byla tu s námi zřejmě odjakživa, ostatně píše o ní už Aristoteles. Závist je totiž celkem přirozená, slavný primatolog Frans de Waal ji pozoroval také u šimpanzů, pokud jednomu z nich dopřál sladký vinný hrozen, zatímco zbytek tlupy dostal jen nakrájené okurky. V jedné důkladné studii se čtyři pětiny respondentů přiznaly, že v posledním roce někomu něco záviděly.

Závidí přitom víc mladí než staří; tak jako všechny negativní emoce, i tahle slábne se stoupajícím věkem. Závist se podle výzkumů řídí ještě jedním pozoruhodným trendem: máme tendenci závidět lidem, kteří jsou nám nejpodobnější. Pouliční žebráci tak nezávidí boháčům, kteří jim házejí mince do klobouku, ale sami sobě navzájem. A hůře placené ženy ve firmách zase nebudí ze spánku nadsazené příjmy jejich kolegů, ale drobné prémie stejně…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte