Když v roce 1986 vznikla první svítící rostlina tabáku, vypiplána z jediné buňky, do které se předtím zdařilo umístit gen ze svatojánského broučka, byla to senzace. Fantastické! Celá příroda je napojena na internet, mluví jedním jazykem, a rostlina umí přečíst zprávu z brouka!

V roce 2000 ve Francii vznikl svítící králík, pojmenovaný Alba. Tentokráte již z ryze artistických důvodů, jako show, jako umělecké dílo, jako bio-art. Krom toho máme dnes i svítící prasata, svítící ryby, motýly, kočky, opičky, svítící kdeco. Kolem roku 2012 přišly CRISPRy, chirurgicky přesná metoda, kterou můžete vystříhávat odstavce textu DNA, a všechno se prudce zjednodušilo. Snahy o zmrtvýchvstání mamuta kdysi vyvolávaly smích, dnes už ne, a pravděpodobně se nějaké formy možná ne mamuta, nýbrž mamutizovaného slona dočkáme v horizontu let. A spolu s ním i de-extinkce dalších, dronteho, vakovlka, holuba stěhovavého, alky. Jurský park ne, ale pleistocenní park ano.

Vznikla dokonce celá oblast CRISPR zoo: v Číně mikroprasata velikosti menšího psa, což je jistě výborné z vědeckých důvodů, v původním projektu ale byla i myšlenka, že by se mikroprase volně prodávalo zájemcům za patnáct tisíc dolarů jako domácí mazlíček. Později byla myšlenka z neznámých důvodů stažena, roli snad hrál i odpor veřejnosti vůči GMO. Ale když mikroprase, proč ne mikroslon, nebo naopak gigamorče?

Díky editaci DNA již máme i bezrohé krávy a dvojnásob modifikované kozy, s lepším masem a lepší srstí na kašmír. Máme i…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte