Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Úžasňákovi na scestí

V českém překladu máme téměř celé dílo dánského spisovatele Petera Høega čítající šest románů a knihu povídek, ale žádné se v popularitě ani nepřiblížilo románu Cit slečny Smilly pro sníh. Právě autorova novinka Susanin efekt přitom na první pohled Smillu v mnohém připomíná. Opět je hlavní postavou žena obdařená zvláštním talentem, která tak trochu mimochodem odhalí komplot mocných. Ale zároveň se obě v mnohém zásadně liší, stejně jako knihy.

Smilla kvůli napůl inuitskému původu stojí na okraji společnosti, Susan je součástí dánské elity. Významná vědkyně a manželka hudebníka Labana Svendsena, s nímž má šestnáctiletá dvojčata. Vzorová rodinka. Až na to, že se všichni během pobytu v Indii dostali do vážného konfliktu se zákonem. Tajemný úředník jim nabízí pomoc, pokud ovšem Susan najde poslední zprávu záhadné Parlamentní komise pro budoucnost. Má totiž schopnost vyvolávat v lidech upřímnost. Høeg při tom uplatňuje silný smysl pro hyperbolu, protože hrdinka je v podstatě superžena: geniální vědkyně obdařená superschopností, jež se umí ohánět páčidlem. Její muž je geniální skladatel a dirigent, jehož superschopností je během chvíle každého okouzlit. Takoví Úžasňákovi na scestí.

Høeg tu klade otázky ohledně konzumerismu, přínosu vědy a zneužití moci, rodinné eskapády jsou přitom zábavné, vyprávění je svěží a vtipné – ovšem nedává příliš možností se s hlavními postavami ztotožnit. Vše je přehnané k neuvěřitelnosti. I zmíněná věda je tu…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte