Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Ministr školství vzdoruje

Robert Plaga chce přesvědčit kraje, že bránit dětem ve vzdělání není dobrý nápad

Minulý pátek se ministr Robert Plaga sešel se zástupci krajů, debatovali o takzvaném cut-off score, státem daném minimálním počtu bodů ze státních přijímačkových testů na střední školy. Kdo by skončil pod touto hranicí, nesměl by na maturitní obor.

S nápadem zavést cut-off score přišli hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) a jeho náměstek Stanislav Folwarczny (ODS), postupně o něm přesvědčili ostatní kraje. Jejich konstrukt zní: Roste počet studentů, kteří propadnou u maturity (z nějakých deseti procent při zavedení státních maturit před sedmi lety na loňských sedmnáct procent). Podle regionálních politiků je to dáno tím, že se na maturitní obory dostanou i ti, kdo na ně nemají. A navíc – děti se bez biče za zády nesnaží. Kromě toho na trhu práce chybějí vyučení.

Odpůrci tak tvrdého zásahu do životních šancí zdejší mládeže, jakým je cut-off score, namítají, že už dnes je Česko zemí, kde děti sociálně a ekonomicky slabších rodičů mají mnohem menší šance na vysokoškolské vzdělání, než je v Evropě obvyklé, a tohle by je ještě snížilo. Navíc ze šetření školní inspekce na čtyřicítce škol, kde propadá u maturit nejvíce dětí, plyne, že lví podíl na tom má špatná úroveň škol a učitelů. A současná podoba maturit, stejně jako přijímacích testů na střední školu, má řadu kritiků pro svou školometskost a zkoušení značně odtažitých věcí.

Kraje získaly silného spojence v premiérovi Andreji Babišovi (ANO), který svému stranickému kolegovi Plagovi práci na cut-off score…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte