Šimpanz s kulometem
Seriál Volejte Saulovi představuje i v rámci kvalitní televizní tvorby vítaný ostrůvek rebelství
Seriálový svět, kde se středoškolský chemikář stane hlavní figurou drogového trhu, zrodil dalšího hrdinu, který se zločincem stává proto, že jej nikdo nebere vážně. Walter White z amerického seriálu Perníkový táta (Breaking Bad) je dnes už proslulým příkladem antihrdiny. Hlava čtyřčlenné rodiny vypadá jako hodný suchar, ale pak si zdánlivě bezdůvodně proklestí cestu na vrchol lokálního narkobyznysu a kompletně při tom zničí kartelovou scénu vládnoucí u hranic s Mexikem. Od Perníkového táty odvozený seriál Volejte Saulovi (Better Call Saul) vypráví příběh klíčového spoluhráče z doby, než začal provázet Walterův vzestup. A tvůrčí tým Vince Gilligana ukazuje, že ani žoviální právník Saul Goodman nebyl vždycky karikaturou bezskrupulózního cynika s kufříkem v barvě saka.
Stejně jako u mírného chemikáře stojí v centru jeden ze základních sporů o lidské povaze, který angličtina shrnuje opozicí „nature or nurture“ – přirozenost versus výchova. Jsou naše osobnosti dané, nebo se utváříme podle prostředí? Přiklání se člověk na temnou stranu v momentě, kdy je mu nespravedlivě odepřeno něco, co jiní získat mohli?
Americký sen není pro každého
Vypiplaný spin-off, který svého slavnějšího předchůdce v mnoha ohledech dokonce předčí, si podržel téma proměny dobráka ve zločince i tvrdohlavou touhu dělat věci jinak než ostatní. Dosavadní čtyři sezony extrémně soustředěného a pomalého vyprávění se dají skutečně nazvat televizním románem – jak jsme si dnes…
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.
Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].