Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Pravda v čase lži

Proč západní civilizace začala tolerovat výmysly a dezinformace

59A_profimedia
Setkání Jáchyma s Annou u Zlaté brány. (Giotto, výřez obrazu) • Autor: AFP, Profimedia

Zhloupla západní civilizace? Takovému dojmu je těžké se ubránit. Veřejný prostor je zahlcen množstvím lží a naprostých nesmyslů. Barack Obama není Američan. Británie na brexitu ušetří každý týden 350 milionů liber a pošle je do zdravotnictví. Po podpisu Istanbulské úmluvy budou homosexuálové prohlášeni za nadřazenou rasu, a kdo s tím nebude souhlasit, bude odeslán do vyhlazovacích koncentračních táborů. Pokračovat můžeme donekonečna; novináři deníku The Washington Post například spočítali, že Donald Trump je za prvních 12 měsíců v prezidentském úřadu autorem 2140 lží nebo zavádějících výroků. To je téměř šest denně.

Do očí bijící pitomosti zároveň nepůsobí jejich šiřitelům nejmenší újmu, spíše naopak. Donald Trump od lži o Obamovi odrazil svoji nečekaně úspěšnou politickou kariéru. Boris Johnson, mnohokrát vyfotografovaný před autobusem s největší lží předbrexitové kampaně v Británii, právě krouží kolem kymácejícího se postu britského premiéra. Páter Piťha dál moudře káže s podporou nejvyšších míst české katolické církve, byť v tomto případě alespoň čelí obvinění z šíření poplašné zprávy.

V západní civilizaci se něco otřásá v základech. Lhalo se samozřejmě vždy, dnešní otázka ale zní, proč se zdá, že významná část populace přestala pravdu vyžadovat. Klasický lhář zatlouká, ví, že za odhalení zaplatí trestem, ztrátou důvěryhodnosti, že se stane nepřijatelným. Takový přístup se ovšem dnes jeví téměř dětinsky naivní. Přeborník dnešní doby, které se již někdy přezdívá…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte