Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Češi a odpor ke svobodě?

Naším problémem je spíš malá sebedůvěra, že svobodu zvládneme

Václav HAVEL, Pavel TIGRID
Autor: ČTK

V souvislosti s připomínáním vzniku republiky se objevují stále častěji hlasy, že Češi vlastně nikdy svobodu nechtěli. Ani v roce 1918, a už vůbec ne v roce 1989. Před devětadvaceti lety prý jen hledali změnu, která jim umožní lepší ekonomický prospěch. A vše, co se dnes děje, se prý děje v důsledku našeho nezájmu.

Pavel Kosatík v rozhovoru pro Respekt přišel s řadou naprosto brilantních postřehů o naší minulosti a současnosti. S jednou pasáží bych ale polemizoval, a to když hovořil o událostech z roku 1989: „Havel tehdy Čechům, unaveným komunismem a zoufalým z toho, jak ubohou budoucnost jim narýsoval Jakeš v Červeném Hrádku, vnutil něco, o čem předtím mnozí neměli tušení a co někteří dodnes nepotřebují. Potom byla plná náměstí a lidé volali ‚svobodu, svobodu‘. Ale ve skutečnosti mysleli při zemi: ‚Už nevěříme, že dosáhneme prosperity s Jakešem, chceme to zkusit s někým jiným.‘“

Reklama
Reklama

I_obalka_R44

V roce 1989 velká část společnosti toužila po lepší životní úrovni. Na tom není nic špatného. Ale stejně tak lidé toužili po svobodě, a to v té nejpřirozenější podobě. Nešlo jen o cestování a právo volit, ale například i to, aby jeden zakomplexovaný kádrovák nemohl rozhodovat o vašem životě. Nepochybně má Pavel Kosatík pravdu, že svobodu „někteří dodnes nepotřebují“, ale tím se od západních zemí nelišíme. Stále je tu většina, která svobodu přes všechny těžkosti vítá a hájí.

Náš problém není ve zkratce řečeno malá touha po svobodomyslnosti, ale spíše malá sebedůvěra, že svobodu zvládneme. Nicméně ačkoli stav nejvyšších pater politiky svědčí o rozpadu hodnot, na té nejnižší úrovni naopak dochází k probouzení, které tu možná nebylo ani v devadesátých letech. Tím nemá být řečeno, že vše dobře dopadne, tím má být řečeno jen to, že to ani nemusí dopadnout špatně.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte