Bezprostředně poté, co se předminulou sobotu Andrej Babiš dozvěděl, že ANO nebude mít v Praze dostatek hlasů na obhájení primátorského křesla, zatímco jinde v Česku uspělo, předstoupil před novináře. Kvůli propadu v hlavním městě nebyl sice kdovíjak nadšený, jinak na něm ale byla znát spokojenost. ANO regionálně posílilo a upevnilo tak svoji pozici na politické scéně.

V krátkém projevu Babiš řekl, že je to i proto, že jeho vláda šlape, a pochválil svoji spolupráci s Janem Hamáčkem. Jak tvrdí lidé z Babišova okolí, premiér v ní chce pokračovat i nadále. Cílem je prezentovat se před voliči jako lídr, kterému jde o stabilitu. S Hamáčkem se mu navíc údajně spolupracuje daleko lépe než s jeho předchůdcem Bohuslavem Sobotkou, což je vidět i navenek. Zatímco se Sobotkou se na veřejnosti očerňovali, s Hamáčkem pro sebe mají zatím jen slova uznání.

Babiš je údajně ochotný Hamáčkovi, když si o to řekne, nabídnout před březnovým sjezdem ČSSD nějaký programový ústupek, aby ho uvnitř jeho partaje posílil. Vadí mu totiž méně než jeho vnitrostraničtí oponenti. Hamáček je pro Babiše ideální partner, ve vládě mu příliš neoponuje, je v podstatě neviditelný, Babiše nijak neohrožuje. Tím, jak se ANO posunulo do levé části politického spektra, navíc ČSSD odčerpává voliče.

Před komunálními volbami sice Babiš a někteří další politici ANO začali vstřícněji mluvit také o ODS, hlavním důvodem ale mělo být – jak zaznívá z ANO – připravit si půdu pro spolupráci na jednotlivých radnicích…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte