62_HROCH_repro respekt
Dům byl plný duchů. (felicita) repro respekt

Vím toho víc o starověké Číně než o Polsku. Je ostuda, že umím lépe mandarínsky než polsky,“ přiznal polsko-britský hudební producent a choreograf Dominik Dvorak s uměleckým jménem felicita, když mluvil s listem The Guardian o svých kořenech a o tom, jak se otiskly v jeho působivém debutu Hej!. Jméno si udělal jako tvůrce elektronické hudby se zvukem globálního světa, ale debata o odchodu Velké Británie z Evropské unie byla impulzem, aby začal přemýšlet o svém původu a pracovat s ním i ve své tvorbě.

Během dětství v jižním Londýně nebyly pro dnes jednatřicetiletého umělce víkendové zážitky ničím, čím by se chlubil před spolužáky. Musel cvičit otočky, poskoky a kruhové tance. „Bylo mi dost trapně. Breakdance je cool, fotbal je taky cool, ale slovanské folklorní tance rozhodně nejsou cool, takhle vypadala moje sobotní dopoledne, zatímco spolužáci dělali mnohem zábavnější věci,“ popisoval s tím, že to bral jako rodinnou povinnost a chtěl potěšit svou polskou matku.

Právě z podobných vzpomínek složil album plné otázek o národní identitě v globalizovaném světě, kde si potomek imigrantů hledá oklikou cestu zpátky ke svým slovanským kořenům. Z jeho pohledu na tradiční polské písně se prarodičům a tradicionalistům nejspíš ježí vlasy – a publikum v tanečním klubu zase netuší, jestli se hýbat do rytmu, nebo naslouchat…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte