European Parliament
Z přívětivých diplomatů se mohou stát upíři se značkami eura místo očí. • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Ach ta Evropská unie. Nejlepší mechanismus pro řešení sporů, jaký kdy lidstvo vymyslelo. Absolutní triumf byrokracie nad bitevním polem. Kde jinde by mohly vlády zemí různé velikosti, bohatství a nátury tak efektivně řešit své rozpory, poklidně nacházet kompromisy, které jsou výhodnější než souhrn jejich příspěvků? Tak to přece je. Nebo snad ne?

Ne, není; alespoň když se do toho zamíchá rozpočet. Za pár měsíců zahájí vlády klubu oficiální rozhovory o příštím „víceletém finančním rámci“ (VFR). V tomto suchopárném názvu se skrývá nevraživost, jež při projednávání vyplave na povrch. Nebude se jednat o velkých sumách; letos EU utratí 145 miliard eur, asi jedno procento svého HDP. Avšak způsob vzniku VFR zaručuje, že poteče krev. V jednotlivých státech hasí spory o výdaje mezi ministry premiéři, ale v EU žádný takový „primus inter pares“ není. Rozpočet musí všichni schválit jednomyslně. A bude se vztahovat na pět, možná sedm let od roku 2021. Jelikož EU nemůže mít rozpočet v deficitu, ani sama nemůže získávat velké finanční prostředky, každé vyjednávání se stává hrou s nulovým součtem mezi bohatými a chudými členskými zeměmi. Jeden bývalý velvyslanec vzpomíná na bouřlivou atmosféru, která obklopuje jednání o rozpočtu EU. Z přívětivých diplomatů, s nimiž se setkal při jednání o obchodu a zemědělství, se přes noc stali posedlí, chamtiví finanční upíři se značkami eura místo očí.

Vnitřní rozměr

Každé jednání o evropském rozpočtu je určitým způsobem nepěkné. Letos se…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte