Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Bože, jak hluboko jsem klesla

V červnu 2016 rozhodla Etická komise Univerzity Karlovy o porušení etiky vědecké práce Evou Sykovou a jejím týmem z Ústavu experimentální medicíny. Pro připomenutí tehdy mediálně silně rozvířené kauzy, šlo o neprofesionální poskytování nedostatečně ověřené léčby a neoprávněné přijímání statisícových částek od zoufalých pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou. Hlasování etické komise bylo jednoznačné – sedm hlasů pro, nula proti, nikdo se nezdržel. Eva Syková etické selhání sama nikdy otevřeně nepřiznala, přesto v této souvislosti rezignovala na své profesní funkce včetně ředitelování ústavu, místopředsednictví vládní rady pro výzkum a členství v Učené společnosti. Ponechala si však mandát senátorky, nyní se na Praze 4 uchází o znovuzvolení.

Eva Syková se nesnaží o comeback do zdejší vědecké komunity a je otázkou, zda by vůbec byl možný. Každopádně by mu musel předcházet sebekritický pohled na předchozí vědeckou a manažerskou činnost a přiznání etického pochybení, spojené s omluvou poškozeným pacientům a férovou kompenzací. Místo toho se pokouší udržet v politice, přičemž spoléhá na to, že tam se hraje podle jiných pravidel. Když narazila v ČSSD, za kterou byla zvolena do Senátu, neváhala přestoupit pod křídla Babišova ANO. Odmítá se bavit s veřejnoprávními médii a poskytuje raději rozhovory v dezinformačních Parlamentních listech. A neříká pravdu, když tvrdí, že jí bylo znemožněno pokračovat ve slibném výzkumu, který dával naději těžce nemocným.

Věc uvádí v…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte