Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Přijde den!

Mlčící tajemník SPD obžalovaný z podpory genocidy říká, že promluví, „až nastane čas“

35-profil-stanik
Jaroslav Staník • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

restauraci Poslanecké sněmovny bylo ten den přes pozdní hodinu docela rušno. Mezi jinými hosty tu loni 24. října popíjel na baru i starší podsaditý muž. Občas si něco povídal jen tak tiše pro sebe, ale postupem času nabrala jeho slova na hlasitosti. „Pomoc Cikánům skončila!“ začal podle svědků volat, když do místnosti vstoupila bývalá ministryně sociálních věcí Michaela Marksová. „Cikáni a Židé by se měli zplynovat. Buzeranti a lesby jsou nemoc, měli by se střílet hned po narození.“ Kvůli těmto dosvědčeným výrokům dnes bývalý člen předsednictva strany Svoboda a přímá demokracie a její tajemník Jaroslav Staník (61) čelí před soudem obžalobě z několika trestných činů včetně ospravedlňování genocidy. Je to poprvé v historii českého státu, kdy je z výzvy k vyvraždění celých menšin obviněn vysoký představitel parlamentní strany. Staník věc bere jako spiknutí politických nepřátel a vyslovení citovaných slov popírá. Ale i kdyby je řekl – má cenu brát ho vážně?

Zátiší s penisem „Byl takový akční a měl ráznější jednání, takže si dokázal lidi okolo sebe vždycky srovnat,“ vzpomíná dnes bývalý senátor a poslanec za sociální demokracii Zdeněk Škromach, jak mu Jaroslav Staník pomáhal v roce 2010 se senátorskou kampaní. Tehdy byl Staník, předlistopadový komunista a příslušník Veřejné bezpečnosti, už dva roky členem ČSSD a rychle stoupal po partajním žebříčku: hned na první stranické…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte