45A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Co chcete a můžete prosadit, pokud jde o sociální bydlení? Jak se vám líbí představy ministerstva pro místní rozvoj, že nejlepší je postavit někde za městem státní ubytovny pro lidi, kteří jsou „beznadějní“?

Měli jsme k tomu včera na vládě víc než hodinovou debatu. Rozvinula se při příležitosti zprávy o plnění koncepce sociálního bydlení, poté kdy padla otázka – tak co tedy bude? S ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou jsem se potkala den poté, co jsem byla jmenována, a dohodly jsme se, že budeme spolupracovat. Pan premiér chtěl včera slyšet, zda ta spolupráce bude skutečně fungovat. Já pevně doufám, že ano, že se nám podaří rozplést, co se tu za třicet let naskládalo.

Rozplést jak?

Mně se ten čistě investiční záměr ministerstva pro místní rozvoj samozřejmě nelíbí, situaci nevyřeší. Potřebujeme na to navázat sociální práci a také tomu přizpůsobit dávkový systém. A řešit situaci je v zájmu nás všech; ten problém nezmizí, bude se zvětšovat a bude mít dopad na politickou situaci v zemi, na posilování extremistických nálad. Další schůzku máme s ministryní příští týden, doufám, že se nám podaří dospět k nějakému řešení. Měli bychom debatovat o bydlení vůbec, začíná to být nedostupné luxusní zboží, ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zabrat a předložit komplexnější návrh.

Jak by tedy podle vás mělo sociální bydlení vypadat?

Za určitých podmínek by obec nebo stát měly poskytnout úměrné bydlení každému, kdo ho potřebuje. Uvědomuji si, že existují fámy o tom, jak se budou poskytovat byty zdarma všem, zejména těm nejvíce problémovým lidem. Ale pokud se má začít opravdu systémově řešit otázka sociálního začleňování, tak to musí probíhat obdobně jako v západní Evropě – musí se jednat o bydlení provázané s intenzivním úsilím sociálních pracovníků a musí na to být navázán dávkový systém.

Představa, kterou měla paní exministryně Jaroslava Němcová, že se všem seberou dávky a pak se vyhodí na ulici, to opravdu nejde; v té velké skupině, která potřebuje sociální bydlení, jsou senioři, matky samoživitelky, zdravotně postižení. U nás se neustále argumentuje sociálně nepřizpůsobivými, ale já si myslím, že i ti a zejména jejich děti potřebují intervenci státu.

Jak se vám tedy líbí například brněnský projekt Housing First, bydlení především?

Nevznikají ghetta, je to příkladná věc. Panu premiérovi jsem říkala, že si velmi cením spolupráce s brněnským primátorem Petrem Vokřálem z hnutí ANO a že hnutí má s těmito projekty dobrou zkušenost i v jiných městech – v Pardubicích, Ostravě. Tam všude vládnou představitelé hnutí ANO a měli bychom do těchto měst vyjet a podívat se, o co se jedná.

Takže byste chtěla, aby něco jako brněnské Housing First fungovalo v celé republice?

Něco v tomhle duchu. ČSSD za to bude bojovat.

Jaká je šance to prosadit?

Ty problémy nezmizí, budou se nabalovat jak sněhová koule. Politika zavírání očí a snaha získat politické body na zvyšování xenofobních rasistických nálad, to je velmi špatná cesta, která, jak jsem říkala, se může obrátit proti všem.

 

 

 

 

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte