Kultura

Slzy svatého Vavřince

Španělský básník a prozaik Julio Llamazares je u nás známý vtahujícím románem Vlčí měsíc o partyzánech, kteří se po válce skrývali tak dlouho, až začala mizet jejich lidská podstata. Podobně silnou roli hraje jazyk v jeho lyrické novele, která je melancholickým přemítáním nad konstantami lidských životů. Odehrává se na Ibize, ale prostřednictvím paměti také na řadě jiných míst v Evropě, kde hlavní hrdina pracoval jako lektor španělštiny na univerzitách. A právě na středozemní ostrov, kde strávil deset šťastně divokých let po skončení studií, se vrací se synem Pedrem. Po rozvodu ho moc často nevídá – a sem ho přiváží, aby s ním mohl pozorovat roje Perseid podobně, jako je kdysi pozoroval se svým otcem. Odtud „astronomický“ název knihy Slzy svatého Vavřince.

Oklikami, vrstvením metafor a cyklickým opakováním Homérových či Catullových veršů tu mistr poetického a zároveň přesného slovníku postupně vypráví příběh neukotvenosti, pomíjivosti, nostalgie a hořkosti. Vypravěč, jemuž během oné noci proběhne v hlavě celý život, touží pochopit sám sebe, vyrvat se z pocitu, že již náleží minulosti, zatímco jeho syn, ale i jeho matka trpící alzheimerem žijí v přítomnosti. Chce se vyrovnat s poznáním, že jediný Homérův verš je lepší než celé jeho literární snažení. Zároveň čelí nepříjemným konkrétním otázkám jako „proč jsi mě opustil?“ – ale přestože neříká celou pravdu, snaží se o to nejpodstatnější, o skutečný kontakt s blízkou bytostí.

Myšlenky se zablesknou jako…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte