Jak se demokratické země dostanou do bodu, kdy se vzdají vlády nad svými vlastními záležitostmi? Za jakých okolností uchvátí demagogové široké publikum s pomocí iracionálních, emocionálních výzev vykloubených z faktů, logiky a morálních principů? Kdy politici odpovědní za udržení demokratického systému podlehnou diktátorům?

Podobné otázky jsou pro nás na začátku 21. století naléhavější, než bychom si přáli. V devadesátých letech se zdálo, že demokracie je na postupu. Dnes máme strach, že se tok mezinárodních událostí stáčí k autokracii a autoritarismu.

Novýma očima

To je také důvod, proč byste si na svůj seznam letní četby měli zařadit knihu Benjamina Cartera Hetta s názvem The Death of Democracy: Hitler’s Rise to Power and the Downfall of the Weimar Republic (Smrt demokracie: Hitlerův nástup k moci a pád Výmarské republiky).

Hett je profesorem historie na The City University of New York. Řadí se do společnosti uznávaných vědců jako Richard J. Evans nebo Ian Kershaw, kteří osvětlují sociální a politické síly, jež dokázaly zplodit vražedný režim uprostřed demokratického systému.

Pokud je to dávno známý příběh, Hettova živá a pronikavá studie nabízí působivý a nový úhel pohledu inspirovaný hrozbami, jež ohrožují svobodné společnosti na celém světě.

„V každé epoše vnímáme minulost rozdílným způsobem podle toho, jak vidíme sami sebe a své vlastní zkušenosti,“ píše Hett. „Jedna epocha si na minulosti všimne detailů, které druhá pomine. To je také…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte