Hannah Gadsby, stand-up bavička z australské Tasmánie, se postarala o to, že odborníci na dějiny umění, genderoví experti i všichni humoristé mají nový domácí úkol. Tím je zhlédnout její hodinové vystoupení natočené pro Netflix zvané Nanette, ve kterém postavila na hlavu to, čemu jsme zvyklí se smát. Podotýkám, že by se na její hodinový monolog měli podívat úplně všichni. O jejím převratném vystoupení se podle mě bude jednou učit ve školách.

Nejprve publiku trochu osvětlí, že svět homosexuálů, leseb a dalších menšinových sexuálních identit je mnohem složitější, než se zdá z médií a z gay pride pochodů. (Veselé tancování do rytmu house music? Podporuje ho, ale mnohem radši doma potichu pije čaj.) Rozcupuje to, jak se učíme o umění, a ze všeho nejvíc si podá Picassa. Umělce, který se pyšnil sexem se sedmnáctiletou, když mu bylo pětačtyřicet, slovy: „Je to ideální! Já jsem na špici a ona v lepší formě taky nikdy nebude.“ Jeho výroky jako „pokaždé když opustím ženu, měl bych ji spálit; znič ženu, zničíš i minulost, již ztělesňuje“ už nebude divák nikdy vnímat stejně. A to komička ani nezmiňuje, že si na tváři jedné ženy mizogynní Picasso típal cigaretu.

Ale největší překvapení? To, jak Gadsby při komickém vystoupení rozdrtí veškeré principy komedie. Její stand-up nás brilantně poskládanými žerty postupně dovede k důvodům, proč se rozhodla s tímto žánrem seknout. Stand-up totiž vyžaduje, aby si člověk dokázal dělat legraci sám ze sebe. Ale čím víc jste mimo normu, o čemž…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte