I jižní národy umějí nadávat na počasí. Autor ze své vlastní zkušenosti ví, že když dorazí na jih Španělska letní vlna veder, začnou tamní chlapi v barech hlasitě přirovnávat nesnesitelné atmosférické proudění k té části mužské anatomie, jejíž jméno nelze v českém nepornografickém médiu vyslovit. Que cojones del tiempo! Ještě skleničku?

To už ale musí být něco. Třeba jako minulý týden, když se teplota v nitru Andalusie vyšplhala kamsi za hranici 45 °C. Nebo naopak, když tamtéž v únoru napadne sníh a kýčovitě obalí větve právě kvetoucích mandlovníků. „Podívej, Marío, to je krása,“ rozplývá se stařenka nad běloskvoucím sadem pod vymytou, temně modrou oblohou. Que cojones del tiempo! dí obratem zhrublým hlasem María. Jako mnozí její krajané, ani ona nejspíš nemá doma topení, pod dveřmi nabíleného vesnického domku zeje dvoucentimetrová škvíra a okna slouží především k tomu, aby nebyla uvnitř tma.

I když nechceme dráždit přehřátého hada bosou nohou, je potřeba říct, že český národ trpí jistou zhýčkaností. Zima je tu tradičně od toho, aby se v bytě chodilo v tričku s krátkým rukávem a šortkách. Letní vedra nestojí za řeč. Nebo nestála, donedávna.

To se ovšem mění, a proto poslyšte nezištnou a bezplatnou radu Čecha, který se griloval v jihoevropském létě, chřadl v jihoevropské nevyzpytatelné zimě a totéž si ještě párkrát zopakoval v nevytápěných a neklimatizovaných příbytcích Latinské Ameriky. Je to o psychice! Ne úplně, vyrovnané mentální rozpoložení…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte