Fotbalista Mesut Özil (29) už kvůli rasistickým nadávkám fanoušků a chybějícímu respektu médií a funkcionářů nechce hrát za německý národní tým. „V Německu jsem se narodil a vyučil, tak proč lidé neakceptují, že jsem Němec? Existují snad kritéria plnoprávného Němce, která nesplňuji? Je to, protože pocházím z Turecka? Protože jsem muslim?“ ptal se Özil v jednom ze tří dopisů, které zveřejnil na Twitteru.

Roztržka začala v květnu, když v Londýně předal svůj zarámovaný klubový dres Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Pro tureckého autoritáře to byla vítaná reklama před volbami, zatímco v Německu akt sklidil kritiku od politiků a médií. Byla oprávněná, protože Erdoğan potlačuje své odpůrce, mění Turecko ve stát jednoho muže, Němcům nadává do fašistů. Kauza se ale dál nafukovala a v jistou chvíli kritika Özila hraničila s hysterií.

Možná by utichla, kdyby se Němci opět stali mistry světa. To se však nestalo a mnohá média historický neúspěch na šampionátu doprovázela Özilovou fotografií. Šéf fotbalového svazu a manažer reprezentace ho po skončení turnaje netýmově jmenovali při hledání příčin nezdaru. Mesut Özil z toho nyní vyvodil důsledky.

Maskot integrace

Özil se hájí, že fotografie s Erdoğanem nebyla podporou jednoho konkrétního politika, ale projevem úcty vůči vlasti předků. To je politicky naivní a je škoda, že to ve svém prohlášení neuznal a staví se jen do role oběti. Na druhou stranu je Özil sportovec, který vyrostl z velmi chudých poměrů, a setkání se státníkem…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte