Nemohli by novináři informovat o trestních kauzách až poté, co o nich rozhodl soud? zeptal se mě před lety jeden státní zástupce. Stalo se tak na právnické konferenci, kde o aktuálních problémech debatovali soudci, státní zástupci a právní odborníci. Byl jsem pozván mimo jiné proto, abych nabídl novinářskou perspektivu. Podle žalobce by jakési informační embargo vedlo k tomu, že by se eliminoval tlak na vyšetřování a řízení u soudu.

Oponoval jsem s tím, že veřejnost má právo na informace o kauzách a navíc i žalobci musí být pod kontrolou. Většina tehdy souhlasila.

Minulý týden vyplavala na povrch informace, že ministerstvo vnitra chystá změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Má tam být explicitně řečeno, že se toto právo nevztahuje na informace o trestním stíhání. Na pobouřenou reakci odpověděli zastánci změny paragrafů, že to přece neznamená absolutní zákaz, jsou tu ještě jiné cesty, na základě kterých je možné se k informacím dostat.

Jenže to teď není podstatné. Důležité je, že se tu principiálně mění přístup vůči veřejnosti. A kdyby o nic nešlo, jak se nám tvrdí, nikdo by s takovým krokem vůbec nepřicházel.

Podobné návrhy mohou vést ke změně systému. Ke změně, jež těm u moci situaci zjednoduší, a těm, kdo je mají kontrolovat, ztíží. A lze se téměř vsadit, že pokud projde tato změna, brzy bude následovat další krok, který informování o kauzách zakáže zcela.

Nemusíme příliš zapínat fantazii, koho by potěšilo, kdyby se o trestních kauzách nepsalo.…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte