Na zdi vystavěné z kanystrů je ukřižován muž s trnovou korunou ve vlasech. Dav lidí, snažících se zeď překonat, ji boří, zbude z ní jen kříž podpírající mužovy končetiny. Zemi pod jeho nohama pomalu zaplavují černé perličky ropy. Muž mezi ně sestupuje a znásilňuje ženu.

Za tyto – mnohokrát v posledních týdnech diskutované – scény si divadelní hra chorvatského režiséra Olivera Frljiće Naše násilí a vaše násilí vysloužila už devatenáct trestních oznámení. Poslední podal kardinál Dominik Duka – žaluje brněnské Divadlo Husa na provázku za to, že se uvedením inscenace dotklo jeho práv na svobodu vyznání, jež mu zaručuje Listina základních práv a svobod. Zařadil se tak po bok těm, kteří, motivováni politicky, podrobují prověrce jinou ze svobod zaručených tou samou listinou, a to svobodu slova a uměleckého projevu.

Stojí tak proti sobě dva tábory, mezi nimiž probíhá svatá válka. Na jedné straně kulturní obec, znepokojená úžícími se hranicemi beztrestnosti uměleckého vyjádření, na straně druhé věřící, jimž zmíněné scény způsobily opravdovou bolest.

Potíž je v tom, že i když emoce, které umění vyvolává, jsou vždy skutečné, tak to, čím byly vyvolány, skutečné není. Kupujeme-li si beletrii nebo lístek do divadla, uzavíráme určitý typ smlouvy, v níž se uvolujeme akceptovat jiná pravidla než ta, která platí v reálném světě. V tom fi kčním se může vše. Kulturní, historické, duchovní a jiné reálie se stávají symboly, pravda, lež, vzdálenost nebo čas přestávají platit. Snad každý z…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte