Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Spirituální rozpor

Maďarští skauti v rozporu s mezinárodními zvyky odmítli vzít mezi sebe chudé romské děti

Stát se opravdovým skautem není úplně snadné. Existuje zde navíc důvodné podezření, že pro maďarské romské děti z chudého severovýchodu země je to přímo nemožné. Takový je alespoň závěr anabáze Tibora Derdáka, ředitele Školy dr. Ámbédkara v třítisícové Sajókazy, jejímiž žáky jsou v drtivé většině sociálně znevýhodněné (přeloženo do reálií kraje kolem maďarského Miškovce tedy romské) děti. Derdák se čtyři roky marně snaží založit při své škole skautský oddíl, který by jim podle ředitelových slov mohl pomoci k tomu nejdůležitějšímu, kontaktu se světem mimo jejich region. Jak ale v uplynulém týdnu detailně popsal maďarský týdeník 168 hodin, nápad se přes všechnu snahu vždycky zadrhl u samotných maďarských skautů.

Ve službách jednoty

Derdák a jeho svěřenci byli při zakládání nového oddílu na dobré cestě, ovšem scházel jim jeden důležitý předpoklad. Budoucí vedoucí musí mít složené vůdcovské zkoušky, což je podle mezinárodních pravidel možné pouze u některého z již existujících oddílů. Pravidelně se však stávalo, že předem dohodnuté společné táboření – jedna z podmínek zkoušky – okolní skautstvo na poslední chvíli rušilo, například s argumentem, že oddíl se nakonec rozhodl uspořádat jen skromný tábor výhradně pro své členy. Když se to samé opakovalo každé léto a několikrát a nepochodil ani u maďarských oddílů v rumunském a slovenském příhraničí (jediný, kdo byl s dětmi ochotný tábořit, byli z hlediska zkoušek irelevantní francouzští skauti, které škola sehnala díky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 976
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte