New York Gov. Andrew Cuomo press conference, New York, USA - 25 Jun 2018
Fotogenický, bělostný, ohromující. (Dopravní terminál v New Yorku) • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Most musí být hlavně krásný,“ říká Santiago Calatrava, nejznámější španělský architekt dneška. O mostech ví svoje – úplně je změnil. Nejsou to pro něj jen cesty z jednoho břehu na druhý, spíš něco jako ozdoba. V Praze se vyjadřoval také k Libeňskému mostu a tomu, co má případně vzniknout místo něj. „Mosty jsou v Praze stejně důležité jako Pražský hrad, dávají městu charakter,“ řekl v rozhovoru pro Respekt.

Jeho mosty opravdu krásné jsou. Stejně jako nádraží, mrakodrapy, muzea. Mají tvary podobné sochám, využívají pozoruhodná technická řešení a připomínají spíš bájné tvory než stavby. Sám sebe Calatrava ostatně prezentuje jako umělce – tvůrce domů, obrazů, soch, váz. Sochařsky vypracované modely jeho staveb, bravurní skici i volné umění, to vše je k vidění na výstavě Santiago Calatrava: Art & Architecture, která po celé léto probíhá v GHMP v Domě U Kamenného zvonu.

Calatrava má ovšem také méně krásnou tvář – je to kritika v médiích, překračování rozpočtů a technické problémy extravagantních staveb. Je totiž tak trochu esencí toho, pro co se vžil název starchitect, architekt hvězda a celebrita. Těžko se u něj rozlišuje genialita a egocentrismus a technická odvaha znamená často také špatně fungující řešení a prodražení zakázek.

O tom se ovšem návštěvník pražské výstavy nedozví. Kurátorka Cristina Carrillo de Albornoz se zaměřuje na známá jména globální kultury, píše o nich knihy a vyváží jejich výstavy jako dobře prodejné produkty. Pro pochopení…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte