30-profil-stuchlik
Petr Stuchlík • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pouhých pár dní před uzávěrkou komunálních kandidátek šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš rozhodl vyměnit pražského lídra. Dosavadního zastupitele a poslance za ANO Patrika Nachera, kterého si v dubnu odhlasovala pražská členská základna, vyšoupl na druhé místo podnikatel Petr Stuchlík. A pražští politici ANO tuší, že to nebude jediná změna: sledují, co „létá tiskem“, a čekají, až celostátní výbor (předsednictvo a šéfové krajů) na internetu odhlasují a Babiš posvětí konečný seznam. Sešup na nevolitelná místa hrozí hlavně současným radním, například Evě Kislingerové či Karlu Grabeinu Procházkovi. Babišovi marketéři evidentně došli k závěru, že vedení metropole je velmi nepopulární a volič chce za primátora místo politika manažera. Pražští politici ANO, i když se jim to třeba nelíbí, jen krčí rameny – takové máme stanovy, Babiš může dělat s kandidátkou, co chce.

Vítězové v zákulisí

„Pozitivní rebel“, tak se označoval Patrik Nacher na jaře, když si ho pražské ANO vybralo za lídra. A věřil, že Babiš ocení, že je „v klíčových politických věcech týmový“, na odborné věci se ale nebojí hájit menšinový názor. Loajalitu Nacher skutečně prokázal. Na hořké pilulce sešupu na druhé místo hned našel pozitiva: „Lídr je tygr v kleci, je na něj hodně vidět, dvojka má větší svobodu, je to tygr ve výběhu.“ Bojovat o místo, kam ho zvolili pražští členové, ho prý nenapadlo, protože bez „bezvýhradné podpory shora“ by jeho mise nebyla plnohodnotná. „Byl bych raněný tygr, co běhá po…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte