Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Lichtenštejnska

Pochod finanční oázou

Vaduz Liechtenstein castle
Lichtenštejnsko • Autor: INSADCO Photography, Profimedia

Když jsem se vrátila ze své poslední cesty, byla jsem na sebe hrdá, že jsem prošla celou zemi pěšky. Navštívila jsem ale třetí nejmenší zemi v Evropě a šestou nejmenší na světě.

Lichtenštejnsko je knížectví s 37 tisíci obyvateli, jeho 160 kilometrů čtverečních je zaklíněno mezi Rakousko a Švýcarsko. Území koupili a sjednotili na začátku 18. století Lichtenštejnové, rod, jehož jméno v Praze nesou rovnou dva paláce a který byl na českém území významný stejně jako Schwarzenbergové či Sternbergové. Po druhé světové válce je čekal podobný osud jako další aristokratické rodiny. Na základě Benešových dekretů jim byl vyvlastněn všechen majetek – dnes by se jednalo o pětinu území celé Moravy, tedy třicetkrát tolik, než je rozloha Lichtenštejnska. To už se tak snadno pěšky ujít nedá.

Cesta od jižní hranice Lichtenštejnska na sever začala ještě ve Švýcarsku, kde se nachází jediná blízká železniční stanice. Stát, který je mnohdy považován za sedmadvacátý švýcarský kanton, využívá leteckou i železniční síť svých sousedů. Po přechodu hraniční řeky Rýn se rozprostírá první lichtenštejnská vesnice Balzers. Je to jedna z 11 obcí, z nichž zatím žádná nedosáhla počtem obyvatel na status města. Vesnice jsou malé a učesané. Typické alpské domy s muškáty přetékajícími z oken tady nahradila moderní, střízlivější architektura, která ovšem není o nic chudší. Právě naopak vyvolává pocit, že lidé do svých příbytků investují jak čas, tak i nemalé peníze.

Bohatství viditelné ve veřejném…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte