Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

DŮM

Rodiště Porscheho

Zakladatel značky Porsche Ferdinand Porsche se narodil v roce 1875 ve Vratislavicích nad Nisou, kde k němu ovšem mají rozporuplný vztah. Obdivují ho jako nejslavnějšího rodáka, zároveň se distancují od jeho nacistické minulosti; Porsche byl totiž prominentním členem NSDAP. Teď bylo v jeho rodném domě zřízeno muzeum – navrátil se do podoby z Ferdinandova dětství a expozice ho oslavuje coby zdatného inženýra a podnikatele. Muzeum vlastní společnost Škoda Auto, rekonstrukci navrhlo jejich osvědčené studio Hlaváček architekti.

ČLOVĚK

„A prší v muzeu hodně?“

Komentář na Twitteru k novým uniformám, které pro kustody Viktoriina a Albertova muzea v Londýně navrhl Christopher Raeburn. Vypadají totiž trochu jako do deště.

VĚC

Duhový sjezd

Lyže se v Novém Městě na Moravě vyrábějí už sto dvacet let. Snaží se však jít s dobou – s různým úspěchem. Letošní model Iridium s lehce duhovou barevností (protože iris je duha) a minimalistickými linkami (protože takové jsou teď trendy) se designově povedl; autory jsou pražští grafici Adam Uchytil a Vít Škop. Mezitím ovšem novoměstskou firmu Sporten koupil nový investor – a jestli budou z kopce svištět dál stejně stylově, to se zatím neví.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].