Desátým rokem pracuji po večerech jako redaktor odborného časopisu Americké chemické společnosti. Plagiáty všeho druhu jsou naším denním chlebem, dokonce máme příručku, jak jednotlivé případy řešit. Když najdeme buď sami, nebo s pomocí recenzentů či specializovaných programů v rukopise necitovaný překryv textu s existující publikací, rozsvítí se pomyslné výstražné světlo, ale nemusí to ještě znamenat problém. Je například samozřejmé, že dvě publikace z téhož pracoviště mají doslova stejnou adresu. Také předepsaná poděkování konkrétní grantové agentuře se mohou zcela shodovat. Horší je překryv v samotném textu práce. Pokud jde o opsaných pár slov vytržených z předchozího textu, zvedáme obočí, ale většinou mávneme rukou. Náš přístup se láme v okamžiku, kdy zjistíme opsání celých vět, nebo dokonce odstavců. V naší praxi jde nejčastěji o tzv. autoplagiátorství, kdy autor vykrádá sám sebe ze svých starších prací. Pokud jde jen o pár vět, máme tendenci autora donutit, aby je přepsal, a článek pak přijmout k publikaci. Jde-li však o celé odstavce, článek neotiskneme, abychom nezaplevelovali literaturu něčím, co již bylo publikováno.

Proti autoplagiátorství je otevřené plagiátorství, tedy vykrádání někoho jiného, mnohem horším přečinem, neboť přímo poškozuje i druhého autora. Náš přístup je proto také o poznání přísnější. Pokud někdo od jiného autora opíše bez citace celé věty, nejenže nemá šanci u nás článek otisknout, ale také se dostává na černou listinu. V praxi to znamená…

I_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte