Česká ústava dostává poslední dobou pěkně zabrat. Nejen, že ji mnozí nejvyšší činitelé nerespektují – zřejmě v duchu: co jsem nenapsal já, to neplatí –, ale přibývá „spisovatelů“, kteří ji chtějí vylepšit.

Nejdříve vznikl nápad, že by nám měla ústava garantovat právo na držení střelné zbraně. V jedné z nejbezpečnějších zemí světa je to velmi potřeba. Ale zase je pravda, že si tu pěstujeme sport: vyděsme se sami a pořádně. K tomu se flinta hodí.

Teď se má podle návrhu skupiny poslanců – údajně v duchu křesťanských hodnot – zakotvit v ústavě, že manželství může existovat jen mezi mužem a ženou. Opět se totiž hrozíme, že se nám tu jinak partnerské vztahy zhroutí.

Nad podobnými nápady zůstává rozum stát. Pokud by někdo někoho nutil, že se musí oženit s člověkem stejného pohlaví, dávalo by to smysl. Jenže to se neděje. I nadále drtivě převládají svazky mužů a žen a myšlence, že nějakého heterosexuála přesvědčí k uzavření homosexuálního manželství pouze to, že tu ta možnost existuje, se lze jen usmát. Iluzorní také je, že se staneme lepšími lidmi, pokud svazek lidí stejného pohlaví zakážeme.

Pokud chce někdo podpořit mladá smíšená manželství, musí se vydat mnohem náročnější cestou, než je přílepek do ústavy. Například vytvořit lepší podmínky při pořizování bydlení, které se už stává pro mladé rodiny nenaplnitelným snem. Stejně tak je nutné pomáhat se snadnějším návratem žen po mateřské do zaměstnání. Nebo s vyrovnáním propasti mezi platy pro muže a ženy za stejnou…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte