Moskva, Russia. 30th Apr, 2018. A sign-board with illustrations of Telegram's logo is held up as…
Chceme si povídat bez vás. (dubnové protesty proti zákazu služby telegram v moskvě) • Autor: Alamy, Profimedia

Je to jeden z příběhů, které tvoří dnešek. Účinkují v něm technologičtí géniové, kteří se změní v miliardáře, politika a moc, internet a ochrana soukromí, ideály a revoluční (možná naivní) plány s nečekanými důsledky. Tenhle má navíc i přídech špionážního dobrodružství; také proto, že se zčásti odehrává v Petrohradu, nikoli na západním pobřeží Spojených států, kde sídlí Facebook nebo Amazon. Hlavní postavou, o jejíchž skutečných pohnutkách lze dlouze diskutovat, je v tomto případě ruský podnikatel a miliardář Pavel Durov, zakladatel a majitel mobilní aplikace Telegram, která svým uživatelům umožňuje posílat šifrované zprávy.

Nejčastěji se o něm mluví jako o ruském Marku Zuckerbergovi, ale jak píše britský deník Financial Times, takové označení „přeceňuje jeho obchodní úspěch a podceňuje jeho schopnosti“. Telegram se v uplynulých pěti letech stal symbolem ochrany soukromí před pátravými pohledy vlád, což mu vyneslo mocné nepřátele. V současnosti čelí zákazu v Rusku, Íránu i Číně, zároveň Durov nově plánuje otevřít svět kryptoměn běžným uživatelům. Možná je to tentokrát chvástání, možná je to bublina desetiletí pro naivní investory, jak varují někteří analytici. A možná se tu rodí další překvapení, kterých už za svůj život několik předvedl.

Kdo to tady vyrostl?

Příběh Pavla Durova (33) k něčemu takovému na začátku nesměřoval. Absolvent filologie spolu s o čtyři roky starším bratrem Nikolajem, vítězem několika celosvětových olympiád v matematice a programování,…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte