Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Rudý úkol pro Babiše

Komunisti chtějí za podporu menšinové vlády stále víc

Sociální demokraté si v referendu odhlasovali vstup do vlády s hnutím ANO. Možná větší vliv na dění než ČSSD ale budou mít komunisti. Seznam požadavků za to, že budou podporovat menšinovou vládu ANO a ČSSD, se minulý pátek opět rozrostl.

Změňte program

Návrh „dohody o toleranci“ sepsal předseda KSČM Vojtěch Filip, za ANO ji připomínkoval místopředseda Richard Brabec – prý jen minimálně, s ČSSD se nikdo nebavil. Komunisti to zdůvodňují tím, že je z vládní dvojice slabší a rozhodující slovo při sestavování a chodu vlády bude beztak mít premiér Andrej Babiš.

Zhruba dvoustránková dohoda je zatím tajná. „Dokud se nedojedná její finální podoba, rozhodně ji medializovat nebudeme,“ říká Brabec a jakoukoli debatu odmítá. Komunisti text také dát nechtějí, jsou však o něco sdílnější. „ANO se zavazuje, že naše programové priority promítne do programového prohlášení vlády a pak do návrhů zákonů,“ říká místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Komunistických priorit je sedm, vedle věcí, které by chtěli všichni, jde jen o to, jak je zařídit (slušné důchody či dostupné bydlení), sem patří zdanění náhrad za komunisty kdysi ukradený církevní majetek, návrat trhu s vodou do rukou státu a „ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou“. Grospič nastiňuje, že zahraniční těžaře by mohla zakázat novela horního zákona. A podle předsedy poslanců Pavla Kováčika by stát mohl vyšachovat dnešní majitele tak, že založí konkurenční a dotované firmy.

Zestátňovací tendence…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte