Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Záhadné zívání

Nejasný účel prastarého reflexu vyvolává nakažlivé spekulace

24-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dělají to sloni, lišky, žraloci i lidé. Ti posledně jmenovaní se přitom už nějaký čas snaží zjistit proč. Zatím neúspěšně. Věda o zívání, stará nějakých třicet let, už sice zjistila všechno možné, své hlavní poslání však zatím nesplnila. Stále nevíme, proč sloni, lišky, žraloci nebo lidé vlastně zívají.

Změna stavu

Nejstarší názor tvrdil, že zívání je příznakem ospalosti. Když se ovšem bádání v osmdesátých letech ujal baltimorský psycholog a neurovědec Robert Provine, přezdívaný někdy jako dědeček výzkumu zívání, letitá hypotéza se začala hroutit. Spolu se svými následovníky prokázal, že zívání se dostavuje v různých situacích a stavech, přičemž ospalost či únava je jen jedním z nich. Mezi další pozorované se řadí nuda, vyšší teplota okolí, horečka, požití některých drog, nervozita před sportovním závodem, stres, úzkost nebo inaugurace vašeho otce americkým prezidentem.

A právě Sasha Obama (tehdy dvanáctiletá), která v roce 2013 nezvládla při tatínkově projevu udržet čelisti u sebe, by mohla dosvědčit další prokázaný aspekt této sociálně nepříliš vhodné činnosti. Jde o mimovolní reflex, jenž se nedá kontrolovat. Evoluce ho dala živým tvorům do vínku už hodně dávno, zívají tak všichni obratlovci, kteří po Zemi lezou, létají nebo plavou. Biologové se domnívají, že zívání plní nějaký důležitý účel – jen zatím nezjistili jaký. „Jde o nejméně pochopený projev běžného lidského chování,“ myslí si zmíněný Robert Provine.

Hypotéz se samozřejmě už pár objevilo. Podle…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1454
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte