Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Strach proti strachu

Kolumbijská střední třída volí mezi socialismem a tvrdou rukou

Colombian presidential candidate Ivan Duque greets supporters on the Simon Bolivar international…
Zavedeme pořádek a možná i válku. (Kandidát Iván Duque s příznivci) • Autor: REUTERS

Když Kolumbijci ve volbách nevědí, koho z kandidátů si vybrat, mohou na znamení nesouhlasu s nabídkou na volebních lístcích zaškrtnout rámeček s názvem „prázdný hlas“. Pokud by se například v nedávném prvním kole prezidentských voleb stalo, že prázdné hlasy zvítězí, je podle ústavy nutné opakovat celé volby, ovšem s úplně novými uchazeči o politickou funkci. O tom, co se stane, když prázdné hlasy zvítězí v kole druhém, se Kolumbijci dohadují, jelikož ústava prý mlčí. Mnozí z nich se nicméně tuhle zvláštní kličku teď v neděli chystají využít. Podle posledních průzkumů před druhým kolem letošních prezidentských voleb hodlá prázdný hlas odevzdat nejméně 14 procent voličů.

Mezi nimi bude například i bývalý starosta Medellínu Sergio Fajardo, jinak v prvním kole kandidát středu, který se do finále neprobojoval jenom těsně a získal téměř čtvrtinu hlasů. Ani jeden ze zbývající dvojice podle něj „nepředstavuje to, co Kolumbie skutečně potřebuje“. Zní to jako slova zhrzeného poraženého, pocit je ale v zemi docela rozšířený. V neděli se utkají dva natolik vyhranění kandidáti, že si spousta Kolumbijců neví rady. V zemi, kde teprve před dvěma lety smírná dohoda ukončila občanskou válku, jež si vyžádala více než 200 tisíc obětí, se voliči musí rozhodovat mezi ultrakonzervativním Ivánem Duquem, který mírovou dohodu s marxistickými partyzány FARC odmítá, a bývalým bojovníkem jiné marxistické guerilly s názvem M-19 Gustavem Petrem, jinak také bývalým starostou Bogoty a velkým ctitelem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte