Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Kořen slova maturita

Jedna věc by se asi měla úředně prošetřit. A sice jestli náhodou nebylo zřízení instituce známé jako Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání) nějakým rafinovaným útokem na autoritu českého státu. Výsledek dosavadní práce tak totiž vypadá.

Úřad vzniklý hlavně kvůli organizaci státní maturity měl podle představ politiků proměnit maturitní zkoušku z něčeho chaotického, nesourodého, příliš proměnlivého, neobjektivního, jednotlivými školami organizovaného – obecně řečeno ne dost dobrého – ve kvalitní, všeobecně uznávanou zkoušku, která zaručí, že si maturanti odnesou do života státem zaručené penzum znalostí.

Jaký je výsledek? Ředitel Cermatu Jiří Zíka, výrazná osobnost zaštiťující tento úkol, dostal padáka kvůli chybě v testu z českého jazyka. Zíkova nástupkyně Michaela Kleňhová minulý týden na stanici ČRo Plus prohlásila, že chyby si nevšimly dvě expertní komise, které testy kontrolovaly. Pokud to měl být argument na obhajobu, pak není. Chybu totiž zvládli odhalit mnozí maturanti, když při testech zjistili, že na jednu z otázek existují dvě správné odpovědi.

Chyba se objevila v otázce: „Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek?“ Odpovědi: A) objevili, B) zabručel, C) rozběhla, D) nevydržela. Původně měla být správně jen odpověď B, ve skutečnosti je ovšem správná i odpověď C.

Chyba tak dost možná potvrzuje výhrady, které se dosud na hlavu Cermatu snášely. Kritici namítali, že testy klíčové životní zkoušky nesmyslně bazírují…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 1997
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte