Zasedání předsednictva ČSSD
Miroslav Poche – vpravo • Autor: Milan Jaroš

Žádný jiný politik v Česku dnes tolik neželí zvyku prezidenta Miloše Zemana nepoužívat mobilní telefon než kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche. I když by s ním potřeboval nutně mluvit, nemá se mu kam dovolat. Složitě tak hledá cestu k hlavě státu přes jeho pobočníky, ale i tady zatím naráží na neprostupnou zeď. Zeman se ostře postavil proti jeho nominaci do vlády, kvůli neochotě se setkat však Poche ani veřejnost přesně nevědí proč. Jisté náznaky tu jsou a sázky podle nich stojí vysoko. Poche rozhodně své úsilí nevzdává a dál na rozhovoru s prezidentem trvá.

Padnout si do oka

I když se to kvůli jeho mladistvému vzhledu nezdá, Miroslav Poche patří mezi ostřílené veterány zdejší politiky. V sociální demokracii působí dvacátým rokem, zkušenosti sbíral mimo jiné jako spolupracovník prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. Při jeho pokusu o opětovný návrat na scénu mu v roce 2000 pomáhal se senátní kandidaturou, sestavoval tým mladých lidí, kteří měli tvořit jeho zázemí pro úspěšné dobytí horní komory.

Tehdy mu padl do oka jiný sociálnědemokratický mladík, současný předseda ČSSD Jan Hamáček. Dienstbier bojoval ve středních Čechách, tamní rodák Hamáček tam čerstvě vstoupil do Mladých sociálních demokratů, líhně budoucí stranické elity. Poche ho popostrčil k Dienstbierovi a de facto tak nastartoval jeho pozdější růst. I přes různé rozmíšky mají od té doby Poche s Hamáčkem k sobě blízko.

To se nyní ukázalo i při jednání ČSSD s hnutím…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte