Vyrostli jste ve starém světě? Tomu dnešnímu nerozumíte? A máte pocit, že mu rozumí jen pár divných týpků z Ameriky, odněkud z NYC nebo LA, kterým taky nerozumíte? V tom případě fenomén „e-sport arény“ není zrovna pro vás. Ale co se dá dělat, jdeme na to.

E-sport je sport spočívající v intenzivním sezení u počítače a klikání ukazovákem levé ruky. A protože to je jediná namáhaná část těla, lidé ze starého světa e-sport nepovažují za sport, ale za válení u počítače. Oproti tomu e-sportovci tvrdí, že je to lepší než fotbal – rychlost, elegance, týmová inteligence a tak dále. Názory starších vcelku nerušeně ignorují, klikají, a ti nejlepší z toho mají slávu a peníze, které do e-sportu ve velkém posílají herní firmy. Kina v USA zažila v roce 2017 nejnižší návštěvnost za posledních pětadvacet let. Naopak padl rekord ve sledování her: 1,1 milionu lidí současně se dívalo na stream svého oblíbeného hráče ElrubiaOMG, jak hraje hru Fortnite. „Důkaz, že se zábava mění,“ napsal jeden týpek z NYC do The New York Times.

Velká část e-sportu se až doposud odehrávala on-line, sportovci seděli v teenagerských pokojících a prožívali své velké věci s názvy jako Counter-Strike nebo právě Fortnite v zatuchlém přítmí mezi pytlíky od brambůrek. Ven vycházeli, jen když bylo třeba doplnit kolové nápoje. Avšak dnešní svět opět překvapil.

Od divných týpků z NYC a LA přicházejí zprávy o zřizování speciálních herních arén pro e-sport. Je to něco mezi barem, hernou, klubem a sportovní halou.…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte