President Donald Trump fields questions from reporters before boarding Air Force One, at Joint Base…
Stále oblíbenější prezident. (Donald Trump) • Autor: New York Times, Profimedia

První řádky tohoto textu nebudou patřit v historii žurnalistiky k nejčtivějším, vyzkoušejme však přesto na malou chvilku vlastní trpělivost:

Minulý týden jsme se dozvěděli, že firma Columbus Nova LLC, spojená s ruským oligarchou Viktorem Vekselbergem, vyplatila 500 tisíc dolarů na konto u finančního domu First Republic Bank, zřízené v říjnu 2016 právníkem Donalda Trumpa Michaelem Cohenem. Jak jsme se to dozvěděli? V televizním vystoupení to opakovaně uvedl Michael Avenatti, právník Američanky Stephanie Clifford, známé pod svým pornografickým pseudonymem Stormy Daniels. Jak se to dozvěděl Avenatti? To není úplně jasné, všeobecně se ale má za to, že informaci získal při studiu materiálů v soudním sporu, který jeho klientka vede s Trumpem a který se týká 130 tisíc dolarů vyplacených na její účet právě Cohenem v tomtéž říjnu 2016, tedy těsně před volbami. Odkud zmíněné materiály pocházejí?

Vyšetřovatelé je získali během domovní prohlídky u zmíněného Michaela Cohena, přezdívaného někdy „Trumpův pitbul“, který již před časem přiznal, že jménem svého šéfa vyplácel peněžité částky ženám, s nimiž podnikatel Trump (tehdy ještě nikoli v prezidentské funkci) absolvoval divoké noci a ony pak o svém dobrodružství chtěly promluvit na veřejnosti. Proč se prohlídka u Cohena vůbec konala? Vzhledem k jeho postavení prezidentova právníka ji muselo povolit ministerstvo spravedlnosti, které k tak radikálnímu postupu muselo mít velmi závažné důvody. Popud každopádně přišel od zvláštního…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte