A policeman in a koban, a local police station, Uneo, Tokyo, Japan. In Japan police ride bicycles…
Autor: Alamy, Profimedia

Ukradli mi kolo! A to jsem byla přesvědčená, že v Japonsku se nekrade. Zmizel i řetěz, kterým jsem ho měla zamčené u zábradlí. Zahlédnu dva pochůzkáře v reflexních vestách a snažím se jim vysvětlit, co se stalo. Opakuji japonsky „kolo“ a ukazuji na zábradlí, kde nic není. Slůvko krádež jsem dosud nepotřebovala, takže ho v Japonštině neznám.

Naštěstí brzy jejich nechápavý výraz vystřídá porozumění, zamyšleně kývají a potom mě posílají do kóbanu. Vím přesně, kde je nejbližší kóban, před chvílí jsem kolem něj jela na kole. Tyto policejní služebny jsou doslova na každém kroku (celkem jich je v Japonsku šest a půl tisíce) a dlouho jsem se dovnitř chtěla podívat. Přesto vcházím s obavami, respekt budí podezíravý pohled uniformovaného muže u vchodu, i jeho omlácená dřevěná tyč.

Jsem překvapená, jak zastarale malá místnost působí. Nemají tam ani počítač a vypadá to tam v podstatě jako v cele. Vyjma prastarého pracovního stolu a několika židlí tam nic není. Na zdi visí fax (ano, Japonci skutečně stále a velmi rádi používají faxy), jsou na něm obličeje zločinců (nebo podezřelých?). Uvnitř sedí tři policisté a mluví se mnou, přesně jak jsem čekala, japonsky.

Vysvětlím, že se mi ztratilo kolo. Ptají se, zda mamačari, tedy jestli postrádám elektrické kolo obložené sedačkami pro děti. Já postrádám horské kolo, čemuž se policisté upřímně diví. Další otázka zní, zda mám japonského přítele. Tomu se upřímně divím zase já. Konečně pochopím, hai!, a už volám své japonské kamarádce,…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte