Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Srdcový král

Matka polské reportáže Hanna Krall píše útlé a přesné knihy. Jiný není ani Srdcový král – a právě to vadilo jeho hlavní aktérce Izoldě, jež díky lásce přežila holokaust. Když v osmdesátých letech autorce svůj příběh v Izraeli svěřovala, doufala v tlustou knihu, jež by se vyjímala „ve velkém americkém bytě“, a hlavně v americkém filmu. Dostala ale malý román. Osmnáct let se přely, nakonec ji Krall požádala, aby mohla napsat její příběh znovu a po svém. Izolda souhlasila a v roce 2006 vyšel Srdcový král, jenž je nyní k dispozici i česky.

Polskou Židovku zastihne válka zamilovanou. Do modrookého blondýna, na němž nejde poznat, že je Žid. A o to jde: aby je nikdo nepoznal a novomanželé přežili. Izolda se tak odbarví, změní hlas i jméno, naučí se otčenáš. A mezitím zařídí, vymění, vyběhá, prodá, vymluví…  protože Šajka odvezli do Osvětimi a ona se rozhodla jej odtud dostat. Láska ji drží v pohybu,  jenž jako by znemožňoval, aby ji nacisté zaměřili. Utíká smrti a nepřestává věřit, že on je naživu. Je, ale tolik o ni nestojí (jak se dozví po válce). Když se pak opět setkají, zůstává pocit všech přeživších: proč zrovna oni. Ke kterému on přidá, proč zrovna ona. Proč ne jeho sestry, matka, otec? Přesto spolu ještě mnoho let zůstanou.

Krall řadí pečlivě vybrané detaily do textu bez komentáře i metafor. Když popisuje pohodu poté, co se Izoldě podaří dostat do Vídně, máme skoro pocit, že není válka. Dokud číšník v kavárně nevytáhne nůžtičky na přídělové lístky.…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte