Když zahraniční turista vystoupí z vlaku na pražském hlavním nádraží, číhají na něho už desítky let stejné pasti: směnárny s nevýhodným kurzem a předražené taxíky. Trochu sofistikovanější nebezpečí představují v posledních letech i bankomaty v nádražní hale. Když si z nich turista vybere peníze, často ho to vyjde dráž než u bankomatů v kamenných bankách jinde ve městě. Nejde o nový problém – tento turistický evergreen ale nedávno opět rozvířil virálním videem z hlavního nádraží reportér Janek Rubeš. Bankomaty, jako jsou ty na hlavním nádraží, přitom číhají v mnoha evropských městech a jejich síť se dál úspěšně šíří.

Druhá možnost

Ve hře je v rámci Evropy několik firem, ale v Praze jsou zřejmě nejvíc vidět bankomaty americké společnosti Euronet. Když do nich vložíte zdejší platební kartu, bankomat se chová standardně a nabídne vám k výběru částky od několika stovek až tisíců korun. Když do něj ale turista vloží zahraniční kartu, bankomat mu k výběru nabídne výrazně vyšší částky: ten na hlavním nádraží začíná na šesti a končí na dvaceti tisících. Po zvolení částky k výběru se pak bankomat zeptá, zda si turista přeje částku účtovat v lokální měně – tedy v korunách –, nebo v domovské měně držitele karty, například v eurech. Bankomat přitom turistu intuitivně vede k tomu, aby zvolil druhou možnost (například výrazným červeným písmem varuje, že v případě volby lokální měny firma nezaručuje kurz). Turista v obou případech dostane stejnou částku v korunách, v tom druhém…

I_obalka_R18_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte