Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

ČSSD na háčku

Ve vládě ČSSD převezme odpovědnost i za činy ANO a KSČM.

17-kom
Jan Hamáček

Sociální demokraté zřejmě kývnou na vládní nabídku Andreje Babiše. Z jednoho úhlu pohledu se tomu nelze divit, podařilo se jim vyjednat pět ministerských křesel, mezi která patří i rezort vnitra. Hnutí ANO tak ustoupilo výrazným způsobem. Pokud to však nemá být poslední úspěch sociálních demokratů, budou muset v případné vládě zvolit promyšlenou taktiku. Nejtěžší mise totiž nečeká na ANO či komunisty, ale právě na sociální demokraty.

Spokojení komunisté

Doteď byli sociální demokraté v ideální situaci. Bylo čím dál jasnější, že hnutí ANO bez nich prostě vládu nesestaví, takže si ČSSD mohla klást podmínky. A když nebylo po jejím, tak prostě říct: Jdeme pryč – a vypustit obvyklou smršť výroků, že Andrej Babiš vládu nechce, hlídá si vnitro kvůli kauze Čapí hnízdo a tak dál. Tím sociální demokraté oslovovali ty, kteří mají z Babiše obavy. Nyní se však situace obrátí, z Babiše se stává partner a výhodné období tím pro ČSSD končí.

Po případném vstupu do vlády sociální demokraté převezmou odpovědnost i za činy ANO a komunistů. To není pro stranu, jež ve volbách získala pouhých sedm procent, vůbec lehký úkol. Navíc sociální demokraté nejsou ve vztahu k vládnímu angažmá jednotní. Pořád je tu dost poslanců, ale i dalších členů, kteří říkají, že jít do kabinetu s trestně stíhaným premiérem je politická sebevražda. Další pak Babišovi nevěří a připomínají předchozí vládu, kdy veřejnost vše dobré přisoudila ANO a vše špatné ČSSD. Proč by se to nemělo opakovat?

A aby toho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1905
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte