Rozhodnutí Paula Ryana opustit Kongres je často vykládáno jako znamení, že republikány čekají v podzimních volbách chabé výsledky. To  může být pravda, Ryanův odchod ale také symbolizuje širší posun uvnitř strany. Znamená konec Reaganovy revoluce.

Republikáni byli v padesátých a šedesátých letech stranou amerického byznysu a čerpali značnou podporu od vysokoškolsky vzdělaných velkoměstských profesí i maloměstských podnikatelů. Orientovali se nekomplikovaně na zájmy obchodní komory, argumentovali ve prospěch nízkých daní, mírné regulace a fiskální odpovědnosti. Byli ale menšinovou stranou ochotnou sdílet základní obrysy Nového údělu Franklina Delana Roosevelta.

K pochopení toho, jaký vliv měl Roosevelt na americkou politiku v polovině 20. století, je třeba mít na paměti, že v letech 1933–1969 sídlili v Oválné pracovně buď samotný FDR, jeho oddaní následníci, nebo, v případě Dwighta Eisenhowera, generál osobně vybraný a podporovaný FDR. Říká se, že když v roce 1969 vstoupil do Bílého domu Richard Nixon, prohloubila se rázem jeho již tak důkladná paranoia, protože celkem oprávněně věřil, že v celé rozsáhlé administrativě, doplňované více než půl století liberály, je jediným osamělým republikánem.

Republikánská strana se v padesátých letech teprve čerstvě vynořila z izolacionistických postojů a před angažmá v zahraničí se stále měla na pozoru. V otázce občanských práv byla stranou progresivní a aktivistickou. Předseda Nejvyššího soudu Earl Warren, dříve republikánský…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte