52_profimedia
V kaluži nedůstojnosti. (Ztratili jsme Stalina)

Desítky milionů mrtvých není úplně ideální východisko pro humor. Komedie a Josif Vissarionovič Stalin prostě jaksi nejdou na první pohled dohromady. Příznačnější by bylo hrdinské drama či thriller. Ostatně, v takovém žánrovém rozpětí se filmové pohledy na sovětského diktátora, který vládl třicet let do své smrti v březnu 1953, zhruba pohybují – od životopisného Nezapomenutelného roku 1919, jenž mu upevnil kult osobnosti, po amerického Stalina v režii Ivana Passera, který ukazuje generalissima coby monstrum.

Ztratili jsme Stalina, nejnovější příspěvek do audiovizuální stalinografie, se polohou na pomezí satirické grotesky a hororu z tohoto kánonu vymyká. Film skotského režiséra a satirika Armanda Iannucciho ukazuje Stalina a jeho nejužší kruh jako absurdní figury. Hvězdně obsazený snímek měl být uveden v Rusku v lednu, ale tamní ministerstvo kultury mu odňalo licenci pro širokou distribuci a po pár projekcích byl stažen. Připomenul tak, že něco se v Rusku prostě nemění.

Smrt jako pointa

„Nikdo nezemře, slibuju,“ sténá v úvodní scéně ředitel moskevského rozhlasu. Marně se snaží udržet odcházející publikum na svých místech. Před chvílí totiž do studia zavolal Stalin a chtěl nahrávku živě přenášeného koncertu, který právě skončil. Musí se hrát znovu. Za každou cenu: sólistka zprvu odmítá, ale její odpor lámou peníze a dirigenta, jenž padá do bezvědomí, nahrazuje kolega přivlečený policií v pyžamu z postele.

Úvodní scéna je zásadní,…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte