Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Macronův test

Francouzský prezident čelí prvnímu velkému odporu proti svým reformám

Emmanuel Macron loni překvapivě vyhrál francouzské prezidentské volby díky dvěma velkým reformním slibům. Evropskou unii chce posunout směrem k těsnější integraci, ve Francii pak pomocí liberálních kroků rozpumpovat stagnující ekonomiku. Mezinárodní pozornost se soustředí na Macronovy evropské vize. Nakonec to ale možná budou přízemnější domácí reformy, které více ovlivní budoucnost našeho kontinentu.

Pokud díky nim bude druhá nejvýznamnější evropská země konkurenceschopnější a vitálnější, tak to zásadně prospěje celé EU. A pokud zvláště v Berlíně uvidí, že Macron svá slova o obnově myslí vážně, tak mu Němci ustoupí i v některých otázkách týkajících se celé Unie (respektive eurozóny). Proto je tak důležité aktuální domácí dění ve Francii, kde prezidentova reformní agenda čelí doposud největší zkoušce.

Plní, co slíbil

Železničářské odbory spustily stávku, která možná potrvá měsíce a ochromí dopravu. Důvodem masivních protestů nejsou radikální, tvrdé změny. Macron se nechystá státní dráhy privatizovat, jak mu předhazují. Chce jen odstranit některá zaměstnanecká privilegia, například odchod do penze v padesáti, dva měsíce dovolené, příplatek na bydlení či lepší lékařskou péči. Změny by navíc neplatily pro sto třicet tisíc současných pracovníků, ale až pro ty nově najaté, kteří by dostali běžné, solidní pracovní smlouvy. Cílem je též připravit značně zadluženou státní firmu na rok 2020, kdy začnou platit nová pravidla EU, podle nichž musí Francouzi svou železnici…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte